poniedziałek, 27 maja 2013

Przełom w nauce - DNA i uczucia


… fałszywe, acz często spotykane, jest mniemanie, że cechy odziedziczone genetycznie są z definicji ostateczne i nie mogą podlegać modyfikacji…
Richard Dawkins, Samolubny gen

Do niedawna byliśmy niezłomnie przekonani, że jesteśmy uwarunkowani przez nasze geny. W nauce nastąpił jednak prawdziwy przewrót - z odkryć epigenetyków i innych badaczy wynika, że to my wpływamy na geny. Współczesna nauka odkryła, że między uczuciami i DNA - genetycznym programem decydującym o sposobie organizacji materii - istnieje ścisły związek. Nastrój w jakim spędzamy każdą chwilę, jakość naszych uczuć i emocji w ciągu dnia kodują DNA. Czynnikiem determinującym w kształtowaniu sekwencji naszego DNA są nasze emocje i uczucia!

Perspektywy, jakie otwierają te odkrycie są fascynujące. Znaczy to ni mniej, ni więcej, iż w naszych rękach znajduje się wyjątkowa (i całkowicie darmowa!) technologia - technologia emocji i uczuć. Tłumaczenie, że problem zdrowotny ma swoje źródło w genach, straciło swój złowieszczy wydźwięk. Człowiek ma moc wpływania na swoje DNA a co za tym idzie uzdrawiania swojego ciała. Choroby uznawane dotąd za nieuleczalne można leczyć siłą naszych uczuć!

Zamiast biernie poddawać się emocjom patogennym, pozbawiającym nas witalności (takim jak: wstyd, złość, smutek, zawiść, nienawiść, poczucie winy), można świadomie pielęgnować stany emocjonalne, które wspierają proces afirmacji życia (takie jak: błogość, rozkosz, szczęście, radość, uniesienie, żarliwość, zachwyt, entuzjazm, ogień wewnętrzny).

Należy zauważyć, że istnieje różnica między uczuciem a emocją. Uczucia pochodzą z serca, emocje - z umysłu. Słowo „emocja” pochodzi od łacińskiego emovere, co oznacza: zakłócać. Emocje są niczym innym, jak zakłóceniami powodowanymi stanem uzależnionego umysłu i łączą się zawsze z przekonaniami, w których biorą swe źródło. Uczucia natomiast (takie jak radość, wdzięczność, entuzjazm) pochodzą z zupełnie innej przestrzeni – są emanacją Wieczności; pojawiają się, gdy nie ma zakłóceń, gdy cichnie jazgot umysłu.
----------------------------------------------------------------
Lektury:
  • Dr Bruce Lipton, Biologia przekonań
  • Dr Bruce Lipton, Przeskok ewolucyjny