wtorek, 14 lipca 2015

Herb Co-Evolution Institute


By komunikować, umysł posługuje się językiem, dusza – obrazami. O ile dla umysłu to podpis może być rodzajem świadectwa tożsamości, o tyle podpisem duszy jest herb.

Na przestrzeni dziejów rody arystokratyczne, szlacheckie, gildie, zrzeszenia, miasta, narody posiadały i posiadają swoje herby. Tak w formie, jak i w treści – herb miał wyrażać esencję rodu to, co w nim najszlachetniejsze, najwspanialsze, najbardziej wzniosłe, najświętsze. Były to zatem przedmioty szczególnej wartości, łączono z nimi uczucia czci, honoru, dumy, przykładano też wielką wagę do ich poszanowania i ochrony (np. na polach bitwy).
W czasach dzisiejszych wiedza ta przetrwała w postaci szczątkowej w koncepcie logo. 


Każdy ma swoje godło. Herb to misja przedstawiona za pomocą obrazu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Herb Co-Evolution Institute (na załączonym obrazku, jego centralny element) łączy w sobie trzy prastare symbole: triady,  spirali i koła. Wszystkie trzy istnieją od niepamiętnych czasów i są wszechobecne na powierzchni całej Planety.


Spirala. Spiralę napotykamy wszędzie we wszechświecie: od mikroskopowych skamielin skorupiaków, poprzez struktury roślin, ludzkie DNA po spiralne ramiona galaktyk. Można powiedzieć, że na spirali jest oparte istnienie wszechświata, a przynajmniej, że jest to jeden z fundamentalnych przejawów jego istnienia.

W języku pojęcie spirali kojarzy się z procesami ewolucyjnymi (lub inwolucyjnymi – w zależności od obranego kierunku). Znalazło też ono swoje miejsce w różnych współczesnych konceptach (np. Spiral Dynamics).

Triada. Symbolowi triady można przypisywać również wiele znaczeń. Może on między innymi przedstawiać:

  • trzy formy ludzkiej ekspresji - robić, mieć, być - ujęte w kole harmonii i równowagi
  • przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wpisane w pierścień wieczności
  • religię, naukę i sztukę zintegrowane w okręgu kultury
  • doświadczenie subiektywne, obiektywne i kolektywne zawarte w kręgu świadomości
  • transcendencję stanu antagonistycznej dwoistości: na dole - plus i minus, u góry - pozycja świadka; wszystkie trzy scalone kręgiem ducha
  • trójjednia Stworzenia u Prasłowian: Jawi - świat materialny, Nawi - świat mistyczny, duchowy i Prawi - świat idei.

Koło. Tak jak w wypadku spirali - kształt koła jest również wszechobecny we Wszechświecie. Napotykamy go w komórkach, kroplach wody, słojach drzew, kwiatach, oczach, twarzach ludzkich, formie planet.

Koło symbolizuje Boga, doskonałość, nieskończoność, absolut, wieczność, jedność. Jest ono podstawowym elementem mandali, która według Carla Junga, jest jednym z podstawowych archetypów wpisanych w nieświadomość zbiorową.

Uniwersalność użytych symboli, ich ponadczasowy i archetypowy charakter powodują, iż każdy może się w nich
odnaleźć i przejrzeć, jak w zwierciadle swej duszy.