niedziela, 2 czerwca 2013

Wiadomości o stanie Planety - 1


Poniżej klika danych o stanie Planety i ludzkości. Niektóre z pewnością wymagają aktualizacji. Gdzie mogłem zamieściłem tytuły filmów czy linki odsyłające do informacji prasowych czy dokumentów powiązanych z tematem. Gdy podaję tytuł w języku obcym, oznacza to, że film nie jest  tłumaczony na polski. (Warto zweryfikować samemu, gdyż sporo się tłumaczy).
Dane te (nie wszystkie), czytane przez prezentera wiadomości TV, są wplecione w tekst misterium Hieros GamosSynopsis sztuki znajduje się tutaj: 
http://hierosgamosprojectpl.blogspot.com/2014/03/hieros-gamos-synopsis.htm 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rasa ludzka umrze na cywilizację.
Ralph Waldo Emerson 


W ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin*
Jak każdego dnia, w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin koncerny:

  • zniszczyły ponad osiemdziesiąt tysięcy hektarów lasów równikowych
  • uwolniły trzynaście milionów ton toksycznych produktów chemicznych w nasze środowisko
  • wyprodukowały około dwadzieścia osiem milionów ton niebezpiecznych odpadów
  • przyczyniły się do wyginięcia ponad stu trzydziestu gatunków zwierzęcych lub roślinnych.
W Europie każdego roku rozpyla się 140 000 ton pestycydów. Na świecie - 2,5 miliona ton.
Od zakończenia drugiej wojny światowej roczna produkcja chemikaliów wzrosła od 1 mln ton do 400 mln ton. 

Obywatel prywatny nie pozostaje w tyle. Dane rządowe szacują, że osoby prywatne wylewają w łono Ziemi około dziewięćset milionów litrów oleju rocznie. Stanowi to liczbę trzykrotnie większą od objętości oleju wylanego przez Exxon Valdez.

 
Śmierć lasów 
Jak co dnia – uległo dziś zniszczeniu ponad 80 000 hektarów lasów równikowych. W każdej sekundzie z powierzchni Ziemi znika obszar lasów wielkości boiska piłkarskiego.

Jeżeli byśmy skupili wszystkie lasy równikowe Ziemi w jednym miejscu, to te – jak je się słusznie zwie – płuca planety zmieściłyby się na terytorium mniejszym od Stanów Zjednoczonych. W ciągu każdego roku znika obszar starodrzewu równy połowie wielkości terytoriom Polski.

Obecnie Kongres Brazylijski głosuje projekt ustawy, który zredukuje powierzchnię lasów Amazonii o 50%. W Stanach Zjednoczonych nietkniętych pozostało jedynie 4% rosnących tam kiedyś lasów. Szacuje się, że już osiemdziesiąt procent lasów Ziemi zostało unicestwione. Świat bez płuc jest kwestią jutra. 

Linki:  

Śmierć oceanów  
Jak podaje magazyn Time, z powodu działalności człowieka Morze Śródziemne jest obecnie w około dziewięćdziesięciu procentach martwe. Ocean Atlantycki znajduje się w podobnej sytuacji.  

Według Nature Geoscience Oceany ulegają zakwaszeniu w 10-krotnie szybszym tempie niż w okresie masowego wymierania gatunków morskich 10 milionów lat temu. Geological Society podaje, że postępujące zakwaszenie oceanów zwiastuje załamanie biologiczne morskiego ekosystemu przed końcem obecnego stulecia. 

Ze zjawiskiem podobnym do deforestacji mamy tez do czynienia w głębiach oceanów, które pokrywają dwie trzecie powierzchni naszej planety. Jak dotąd, zanieczyszczenia będące wynikiem działalności człowieka spowodowały śmierć około 30% flory oceanicznej. Fakt tym bardziej zasługujący na uwagę, że - według Nature Geoscience -  głębinowa flora oceaniczna absorbuje dwa i pół raza więcej dwutlenku węgla niż lasy!

Rafy koralowe - które stanowią schronienie dla 94 tysiące gatunków ryb, tzn. jednej czwartej wszystkich istniejących – obumierają. Dziś jedna dziesiąta światowych korali jest martwa a jeśli obecna tendencja się utrzyma, wkrótce wymrze kolejne 30%. W Indonezji obumarło już 90% wszystkich korali. 

Linki

Wideo:

Audycja (fr): L’émission de France Inter, La Tête au Carré, Plastiques : danger sur les océans

Lektura: Philippe Cury, Yves Miserey, Une mer sans poissons

Strona: Expedition 7e continent


Śmierć fitoplanktonu
Mikroskopijne rośliny stanowiące podstawę morskiego łańcucha pokarmowego wymierają. Ilość fitoplanktonu zmniejszyła się o około 40%. Ponadto promieniowanie, które przedostaje się przez dziury w warstwie ozonu powoduje mutację planktonu i pojawienie się odmian hybrydowych, niezdolnych do dalszej reprodukcji. Plankton roślinny znajdujący się w oceanach, ma kluczowe znaczenie dla dużej części życia na Ziemi. Jest on podstawą bogatego morskiego łańcucha pokarmowego, wytwarza połowę ziemskiego tlenu i pochłania szkodliwy dwutlenek węgla. Trudno wyobrazić sobie zmianę biologiczną bardziej katastrofalną od tej. 

Link: Are our oceans dying? Phytoplankton has declined 40% in 60 years as figures reveal Earth has been getting hotter since the Eighties 


Wyczerpanie zasobów naturalnych 
Przez ostatnie trzydzieści lat jedna trzecia zasobów naturalnych planety została skonsumowana. Przy obecnym tempie wydobycia szacuje się, iż rezerwy żelaza, cynku i magnezu będą wyczerpane za około piętnaście lat, zaś światowe rezerwy ropy wystarczą na około dwadzieścia pięć lat. 

Linki: 

 Planeta zmienia się w pustynię 

Każdego roku znika 12000 hektarów ziem rolnych – obszar wielkości Grecji. 40% ziem ornych uległo wyjałowieniu. Lata 2010 – 2020 zostały ogłoszone przez ONZ dziesięcioleciem walki przeciwko pustynnieniu Ziemi. 

Linki:   

 

Syndrom masowego ginięcia pszczół  

Od kilku lat pszczoły giną miliardami. Ich śmierć może oznaczać koniec rodzaju ludzkiego. Epidemia o rozmiarach planetarnych dotyka tym razem pszczoły. Miliardami opuszczają one ule, by już do nich więcej nie powrócić. W przeciągu kilku miesięcy znikło od 60 do 90 % pszczół w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie opustoszało 40 %  uli, w Niemczech jedna czwarta kolonii pszczół została zdziesiątkowana, w niektórych przypadkach straty są szacowana na 80 procent. Ten sam scenariusz powtarza się we wszystkich krajach Europy.

Najpoważniejszą konsekwencją zjawiska jest załamanie produkcji warzyw, owoców i zboża. Istnienie 80 % owoców, warzyw i kwiatów jest zależna od zapylania pszczół -  trzy czwarte kultur żywiących ludzkość zależy od pracy tych owadów. 

Albert Einstein powiedział "Jeśli pszczoły miałyby wyginąć, ludzkości pozostałoby zaledwie kilka lat życia.” Ten sam werdykt usłyszeliśmy z ust naukowców w  2010 roku. Ostrzegli oni, że jeśli populacja pszczół nadal będzie traciła na liczebności, ludzkości zostaną 4 lata – po czym nastąpi globalna klęska głodu. 

Wideo:   

Linki:  
Holokaust zwierząt hodowlanych 
Bezmiar cierpienia zadawanego zwierzętom przez człowieka trwa. Tuczone, faszerowane antybiotykami i hormonami, transportowane w nieludzkich warunkach, 60 miliardów zwierząt ciepłokrwistych jest masakrowanych każdego roku w ubojniach świata dla potrzeb ludzkiego podniebienia.  Odławianych jest około 1000 miliardów ryb. 

Wideo:  

Redukcja zasobów wody pitnej 
Półtora miliarda osób nie ma dziś dostępu do wody pitnej. Każdego dnia około 34 000 osób umiera z braku wody pitnej. 5000 ludzi dziennie umiera z powodu zanieczyszczenia wody pitnej. Szacuje się, iż w 2025 roku więcej niż jedna trzecia ludzkości nie będzie miała dostępu do wody pitnej, co może być potencjalnym źródłem zbrojnych konfliktów. 

Wideo: Blue Gold – World Water Wars 

Linki: 
LekturaVandana Shiva, Water Wars: Privatization, Pollution, and Profit 
Coraz więcej ludzi głoduje 
Od 18 do 30 000 tysięcy dzieci umiera z głodu i z powodu chorób każdego dnia. Ponad 1 miliard osób cierpi z powodu niedożywienia. Ponad 3 miliardy żyje na krawędzi przeżycia, mając do dyspozycji niespełna dwa dolary na dzień. 

Linki


Nagła zmiana klimatu

Nagła zmiana klimatu stanowi kolejne zagrożenie (patrz obficie udokumentowany artykuł Guy McPhersona – pierwszy link od góry). Wzrasta emisja gazów cieplarnianych, podnosi się poziom mórz, rosną średnie globalne temperatury, na sile przybierają gwałtowne warunki pogodowe. W latach 1973 – 1982 odnotowano 1500 katastrof naturalnych, w latach 1983 – 1992 było ich 3500 a w latach 1993 – 2002 aż 6000!

W Oceanie Arktycznym zaobserwowano dwa ogromne wybuchy metanu z morskiego dna do atmosfery – ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce 45 milionów lat temu. Analiza opublikowana 31 lipca 2014 w Nature, wskazuje na poziom atmosferycznego metanu 50 000 razy wyższy od normalnego (metan jest gazem cieplarnianym, którego potencjał cieplarniany jest 72-krotnie większy niż dwutlenku węgla - w skali 20 lat, lub 25-krotnie - w skali 100 lat). Jeśli emisje metanu będą rosnąć, Planetę może ogarnąć niekontrolowane ocieplenie. Oznaczałoby to niemożność zaopatrzenia świata w żywność i koniec ludzkiego życia.

Wideo:


Lektura
  • Tim Flannery, Twórcy pogody: Historia i przyszłe skutki zmian klimatu 
  • Gaël Derive, L’Odyssée du Climat 
  • Naomi Klein, Kapitał albo życie
Szóste masowe wymieranie gatunków 
„Millenium Ecosystem Assessment” to - prowadzone z ramienia ONZ - czteroletnie badania ekosystemów, największe, jakie kiedykolwiek zostały przeprowadzone. W 2005 roku ponad 1300 naukowców z 71 krajów przedstawiło raport, który dokumentował wstrząsające zniszczenia ekosystemów na całym świecie. Każdy bez wyjątku system biosfery podupada.

Uważa się za normalne wygasanie 25 GATUNKÓW w ciągu wieku. Ten stały poziom był
zachowany w naturze przez trzysta milionów lat. W dwudziestym wieku tempo wyginięcia wzrosło OD 2 DO 10 MILIONÓW GATUNKÓW na wiek (w zależności od cytowanych źródeł)!

W wyniku działalności człowieka, w przeciągu jednego wieku, Ziemia straciła około 30% wszystkich gatunków - roślinnych i zwierzęcych. Znikło aż 75% odmian roślin jadalnych.

Ostatni raz tego typu masową zagładę gatunków można było zaobserwować w epoce zniknięcia dinozaurów i piątego masowego wymierania gatunków 65 milionów lat temu. Rytm  wymierania roślin i zwierząt jest już około 100 razy szybszy, niż w tamtych czasach. I jeśli się utrzyma osiągnie wartość 10 000 razy większą w najbliższych dziesięcioleciach. Naukowcy uważają, że jesteśmy świadkami i uczestnikami szóstego masowego wymierania gatunków. 

Linki:  
Wideo
Ciąg dalszy: Wiadomości o stanie Planety - 2, Punkt zwrotny 
-------------------------------------------------------------------
(*) Wideo

I kilka filmów podejmujących temat istniejącego status quo w szerszym kontekście

Oraz lektury:
  • John Perkins, Hit Man, Wyznania ekonomisty od brudnej roboty  
  • Isabelle Saporta, Le livre noir de l’agriculture 
  • Jeffrey M. Smith, Nasiona kłamstwa 
  • Naomi Klein, No Logo 
  • Naomi Klein, Doktryna Szoku
  • Hans Werner, Hans Weiss, Czarna lista firm
  • Jean Ziegler, Destruction massive
  • Fabrice Nicolino, Un empoisonnement universel : comment les produits chimiques ont envahi la planète
  • Fabrice Nicolino, La faim, la bagnole, le blé et nous : Une dénonciation des biocarburants
  • Marie-Monique Robin, Notre poison quotidien
  • Isabelle Saporta, Le livre noir de l'agriculture  
  • Gilles-Éric Séralini, Tous cobayes ! : OGM, pesticides, produits chimiques 
  • Gerardo Ceballos, Anne and Paul Ehrlich, The Annihilation of Nature: Human Extinction of Birds and Mammals