wtorek, 25 czerwca 2013

Szlachetne Zdrowie: Kosmetyki - broń chemiczna?


Oto kolejny wpis z cyklu: Szlachetne Zdrowie. Teksty te mają charakter informacyjno-praktyczny i podejmują wątek zdrowia w znaczeniu holistycznym (ciało, uczucia, umysł, duch). Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dotychczasowe wpisy, kliknij na Tag: Szlachetne Zdrowie. Artykuł ukazał się w Magazynie Twórczym Polska Canada oraz na Portalu Społeczno-Artystycznym EPRAWDA
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydawać by się mogło, że przyrównanie współczesnych kosmetyków do broni chemicznej jest drastyczne. Niestety, ich okaleczające działanie jest udokumentowane i w skutkach - podobne. Producenci są świadomi tego, co robią, jednak powodowani chęcią zysków kontynuują swój kryminalny proceder.

By ująć kwestię kosmetyków w możliwie najszerszej perspektywie, myśląc o syntetycznych substancjach chemicznych w nich zawartych warto mieć na uwadze następujące informacje wstępne:
  • Szkodliwe działanie chemicznych substancji jest niezależne od ich ilości. Nawet minimalne ich zawartości mogą okazać się fatalne w skutkach (patrz link: "Assemblée Nationale" – obszerne sprawozdanie z obrad francuskiego Zgromadzenia Narodowego).
  • W wyniku używania wielu kosmetyków dochodzi do rekombinacji różnych środków chemicznych - efekt koktajlu. Badania w tej kwestii poczynił INSERM (francuski Instytut Zdrowia) i opublikował je w sierpniu 2017. Okazuje się, że taki koktajl molekuł może mieć efekt od 10 do 1000 razy silniejszy niż pojedyncza molekuła. Poniżej link1 do artykułu francuskiego oraz do czasopisma naukowego w j. angielskim, na którym się bazował artykuł francuski.
  • Używanie przez dłuższy czas chemicznych kosmetyków, prowadzi do kumulowania się (często bezobjawowo) toksycznych substancji w organizmie. Po latach, w krytycznej chwili następuje rodzaj reakcji łańcuchowej i w komórkach zachodzą nieodwracalne zmiany genetyczne. Mamy wówczas do czynienia z chorobą, czasami nieuleczalną.
  • Spośród dziesiątków tysięcy chemikaliów dopuszczonych do handlu, tylko kilka poddano rygorystycznym próbom na toksyczność.
  • Jeśli już producenci kosmetyków prowadzą takie testy, są one zazwyczaj wykonywane na zwierzętach. Stwierdzenie, że to spotkanie z ludźmi jest dla zwierząt prawdziwym obozem koncentracyjnym należy do grupy eufemizmów. Jeśli więc konsumujemy te kosmetyczne „dobra”, jesteśmy sponsorami okrucieństw i cierpienia zwierząt (zobacz listę firm, które nie testują kosmetyków i ich składowych na zwierzętach: LINK). 
Po tych słowach wstępu, zobaczmy jak oddziałują syntetyczne kosmetyki na organizm ludzki. Wyniki badań naukowych dowodzą (lista nie jest wyczerpująca), iż współczesne chemiczne kosmetyki:

  • zawierają kancerogeny powodujące raka - badania wykazały związek między występowaniem raka piersi u kobiet (także chłoniaków i szpiczaków) a wieloletnim stosowaniem farb do włosów; niektóre rodzaje farb do włosów zawierają 10 razy więcej ołowiu, niż to jest dopuszczalne w farbach do malowania mieszkań!
  • zaburzają gospodarkę hormonalną
  • przyspieszają dojrzewanie nastolatków
  • powodują rozliczne alergie
  • zawierają mutageny - środki powodujące mutacje DNA i prowadzące do wad wrodzonych
  • zawierają neurotoksyny - działające na układ nerwowy i powodujące zaburzenia na tle nerwowym
  • zawierają reprotoksyny - oddziałujące na układ rozrodczy
  • powodują otyłość (ftalany)
  • powodują cukrzycę (ftalany)
  • powodują wzrost przypadków raka jądra u mężczyzn
  • powodują dramatyczny spadek płodności
  • powodują atrofię i zwyrodnienia jąder
  • powodują feminizację chłopców.
W istocie badania wykazały, że składniki chemiczne obecne w kosmetykach wpływają na płód - dowiedziono, że ftalany mogą przekraczać barierę łożyska (patrz wspomniany już link z obrad francuskiego Zgromadzenia Narodowego: Assemblée Nationale). Dzieci w łonie matki absorbują więc chemikalia, które wchłania jej ciało. I tak, badania dr Shanna Swann ujawniły skrócenie odległości odbytowo płciowej u noworodków płci męskiej. Oznacza to, że męskie noworodki matek, które absorbowały ftalany zawarte w kosmetykach czy gdzie indziej będą miały niekompletne zejście jąder i krótszego penisa. 
Badania wykazały też, że 70% produktów (szampony, żele, dezodoranty, lotion, perfumy) zawierają ftalany (patrz film cytowany poniżej) i fakt ten nie jest wzmiankowany w opisie zawartości! 

Nadmienię też, iż niektóre kosmetyki zawierają tkanki ludzkich płodów pochodzących z aborcji, co jest osobnym tematem.

Skądinąd z odkryć epigenetyków wynika, że syntetyczne chemikalia mają okaleczający wpływ na przyszłe pokolenia, nawet jeśli nie zetknęły się one bezpośrednio z tymi środkami chemicznymi. Zjawisko to nazwano ETI (Epigenetic Transgenerational Inheritance).

Do pełniejszego obrazu przypomnę i dodam:

  • po raz pierwszy w historii nowożytnej stan zdrowia obecnej generacji dzieci jest gorszy niż stan zdrowia rodziców
  • każdego roku rodzi się w Europie osiem milionów dzieci kalekich
  • co trzecie dziecko w Polsce rodzi się z alergią
  • na dziesięcioro europejskich dzieci troje jest niepełnosprawnych
  • w ciągu ostatnich 50 lat jakość spermy pogorszyła się o 50%
  • w ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na nowotwory wzrosła wykładniczo (np. we Francji odnotowano wzrost o 93%). 
Naukowcy twierdzą, że jeśli nie poczynimy kroków w kierunku zmiany istniejącego status quo - naszemu gatunkowi grozi wyginięcie w ciągu dwóch pokoleń. 


                                                      W Twoich rękach 
Pokrzepiające jest to, iż siła jest - jak zawsze - w rękach tego, który decyduje się (lub nie) na zakup danego towaru. Rzecz w tym, by wzrósł przepływ informacji i wraz z nim świadomość społeczna problemu. Gdy to się stanie, ludzie przestaną w końcu kupować te trucizny. W filmie wymienionym poniżej cytowany jest przypadek kobiet kalifornijskich, których masowe protesty bardzo szybko doprowadziły do wyeliminowania trujących substancji z lakierów do paznokci.  

Może nie każdy ma w sobie odwagę i wytrwałość Erin Brockovich, ale na pewno każdy ma wolną wolę, by dokonać bardziej świadomego wyboru. A jeżeli zrobimy to wszyscy – chemiczne kosmetyki znikną z powierzchni Ziemi.
Co więc można konkretnie zrobić? Lub też: czego nie robić? - Skóra to żywy organ, największy organ naszego ciała, który – jak gąbka - wchłania związki, które na nią nakładamy. W pewnym sensie jemy to, co nakładamy na skórę. Ajurwedyjska zasada głosi: używaj do pielęgnacji ciała tylko tego, co mógłbyś zjeść. Dodałbym: zjeść z apetytem. I w zasadzie to wszystko, co jest do powiedzenia w tej materii - krótko, wyczerpująco i na temat. Każdy może - kierując się zdrowym rozsądkiem - znaleźć własne, odpowiadające mu rozwiązania. 

Ponadto, pomocną może się okazać informacja o następujących alternatywach:
  • Możesz czytać na opakowaniach informacje o składzie kosmetyków i jeśli zawierają szkodliwe substancje2: nie kupować 
  • Możesz wybierać świadomie naturalne kosmetyki i metody pielęgnacji ciała. Wielcy klasycy i pionierzy w tej dziedzinie to firmy Weleda i dr Hauschka. Są też certyfikowane kosmetyki ekologiczne (certyfikaty Ekocert, BDIH, COSMOS czy inne), które gwarantują jakość produktu. 
  • Możesz sam - tanio i niewielkim nakładem czasu - wykonywać swoje kosmetyki.
  • Możesz podać tę informację dalej. Jeśli przekażesz ją choćby dwóm osobom, te dwie następnym dwóm a te dwie znowu następnym dwóm… Zmian można dokonywać łatwo i szybko.

A oto linki do artykułów w prasie, adresy użytecznych stron, wideo i lektury: 

Linki:  

Wideo: Sauver sa peau 

Lektury: 
  • Pat Thomas, Cleaning yourself to death
  • Samuel S. Epstein, Randall Fitzgerald, Toxic Beauty​  
  • Rita Steins, La vérité sur les cosmétiques 
  • Laurence Wittner, Cosmétiques, mode d’emploi
 
Skin Deep - baza danych dla ponad 50 000 produktów piękności, interaktywny przewodnik po bezpiecznych produktach higieny osobistej. Jest to największa obywatelska inicjatywa dotycząca bezpiecznych kosmetyków.  Strona podaje listę składników, które wchodzą w skład produktów i oszacowuje stopień szkodliwości każdego.

------------------------------------------------- 
(1)

(2) Szkodliwe substancje w kosmetykach (w wielkim skrócie):

1. SLSY - sodium lauryl sulfate, laurneth sulfate
2. DEA, TEA, MEA -  dietanoloamina,  trietanoloamina, monoetanoloamina
3. Parabeny - metyloparaben, phyloparaben, propylaparaben, butyloparaben
4. PEGI
5. Glikole
6. Substancje ropopochodne - wazelina, olej mineralny, wosk ropopochodny, mineral oil, parafin oil, ceresin, mineral wax, zokerite, crine wax
7. Silikony - dimeticone, silicone rubber, latex, dimethyl, silicone, simethicene