wtorek, 7 maja 2013

Misja a satysfakcja z wykonywanej pracy



Na załączonej powyżej zrzucie z ekranu widać dane statystyczne dla Niemiec z 2007 roku, gdzie badano stopień satysfakcji z pracy. Wynika z nich, że tylko 12 % pytanych jest w pełni zadowolonych z wykonywanego przez siebie zawodu! Pozostałe 54 % jest średnio zadowolonych, a 34% określa swoją pracę jako złą. Cytuję te dane w kontekście odkrycia i realizacji swojej misji (powołania) i talentów, innymi słowy wykonywania pracy, z której jest się - właśnie - w pełni zadowolonym. Z przytoczonych badań widać wyraźnie skalę problemu: znakomita większość, bo aż 88% nie jest usatysfakcjonowana swoją pracą!
  
Kilka lat temu Instytut Gallupa przeprowadził ankietę w 36 krajach, zadając tylko jedno pytanie 1.7 milionowi  pracowników wielkich organizacji: Czy w twojej pracy masz codziennie możliwość wykonywania tego, co potrafisz najlepiej (chodziło o wykorzystywanie swoich talentów)? Procent odpowiedzi pozytywnych wynosił zaledwie 20%! Innymi słowy, 80% pytanych nie wykorzystywało swoich talentów, żyło z chronicznym brakiem poczucia satysfakcji ze swojej pracy.

Z danych tych wynika, że od ośmiu do dziewięciu dziesiątych społeczeństwa marnotrawi swoje zasoby i robi coś, czego nie powinna. I co na dłuższą metę jest źródłem gromadzącego się w ich życiach stresu, ponuractwa i frustracji. Tym samym, są to ludzie, którzy dokonali mniej lub bardziej świadomego wyboru: by pracować dla tak zwanego „chleba”.  A jest wybór formy niewolnictwa. 
 
Dzień, w którym człowiek jasno zda sobie sprawę z tego stanu rzeczy będzie dniem przemiany i początkiem szukania ciekawszych rozwiązań. Dlaczegóż w końcu nie robić tego, co się kocha, co nas pasjonuje? Z pewnością dotychczasowy paradygmat nie był sprzyjającym  gruntem dla takiej refleksji i niektórym nawet nie przyszło do głowy, by postawić sobie podobne pytania. Zwolna budzi się jednak świadomość wagi fundamentalnego zagadnienia, jakim jest misja czy praca mająca głęboki sens i coraz więcej ludzi szuka pracy radosnej, dającej im poczucie spełnienia. A takie badania jak te, są tego przebudzenia świadectwem. 

Żyjemy w niezwykłej epoce ewolucyjnego przyspieszenia wszystkich procesów społecznych, co pozwala żywić uzasadnioną nadzieję, że wykonywanie pracy, która się kocha będzie normą za jakieś pięćdziesiąt czy sto lat.  Niewykluczone też, że przyszłe pokolenia będą spoglądać na czasy dzisiejsze, jak na ciemne wieki ignorancji. 


UWAGA: Jeżeli chcesz odkryć swoje powołanie i talenty, weź udział w warsztatach Co-Evolution Institute.
-----------------------------
A oto lektury powiązane z tematem misji:.
  • J. Monbourquette, Twoja misja. Jak odkryć swój życiowy cel
  • L. B. Jones, Droga
  • Richard Jacobs, Jaki jest twój cel?
  • James Hillman, Kod Duszy. W poszukiwaniu charakteru człowieka i jego powołania
  • M. Csikszentmihalyi, Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia
  • M. Csikszentmihalyi, Urok codzienności