piątek, 30 sierpnia 2013

Talent - geniusz drzemiący w tobie

Wpis ten, z potrzebnymi zmianami, wszedł w skład artykułu zatytułowanego: "Geniusz - czas przebudzenia", który ukazał się w Magazynie Twórczym POLSKA CANADA.
...................

Ani bowiem talent bez wiedzy, 
ani wiedza bez talentu nie mogą stworzyć doskonałego mistrza. 
Witruwiusz

Ta­lent jest jak ka­wałek szlachet­ne­go, ale su­rowe­go me­talu: 
do­piero pil­na pra­ca go ob­ro­bi i war­tość mu wielką na­da.  
Stanisław Staszic

Talent jest jakby odwrotną stroną medalu misji. Tak, jak w przypadku powołania, każdy bez wyjątku jest obdarzony konstelacją jemu tylko właściwych uzdolnień – darami, których nie posiada nikt inny. Każdy ma też równie unikalny i wyjątkowy sposób ich wyrażania. Istnieje coś jedynego w swoim rodzaju, co możesz robić i Tobie tylko właściwy sposób wykonywania tego czegoś. Znamienny jest tu fakt, że w starożytności talent (łac. talentum, gr. tálanton ‘ciężar’) oznaczał największą jednostką wagowo-pieniężną i służył jako miara ilości pieniądza w postaci szlachetnego kruszcu, srebra czy złota. Talent był jednostką wagi i wynosił około 35 kilogramów. Talent równał się 15-letniemu wynagrodzeniu przeciętnego robotnika.  

Po czym poznać talent? Jak go odkryć w sobie? Gdy używasz swojego talentu, Twoja energia rośnie! To, co wtedy robisz, przychodzi Ci z łatwością, bez wysiłku. Masz też nieodpartą ochotę powtarzania danej czynności - tyle daje Ci ona radości i satysfakcji. Wykonując tę jedyną rzecz, tracisz poczucie czasu, doświadczasz poczucia sensu i spełnienia.
  
Talentu nie można się nauczyć. Z talentem się rodzisz, jest w Tobie i – tak jak misja – czeka na swoje ujawnienie i na pełne w Twoim życiu przejawienie. O ile dotąd tak się nie stało.

Talent, ów genialny potencjał na miarę Jana Sebastiana Bacha, Alberta Einsteina, Michaela Jacksona, Michaela Jordana czy Leonarda da Vinci tkwi w każdym człowieku. Jednak nieliczni są ci, którzy w ten sposób o sobie myślą. Z jakiego powodu tak wielu ludzi twierdzi, że nie posiada żadnych talentów lub - że są one niewiele warte?
Dzieje się tak po części dlatego, że na ogół traktujemy swoje talenty jako coś zupełnie zwyczajnego, naturalnego. Po prostu - robimy daną rzecz z łatwością i sprawia nam to wielką frajdę. Nawet nam do głowy nie przyjdzie, że to coś może być czymś niezwykłym – nadzwyczajnym, wielkim talentem. A jest! I wiedza o posiadanym specyficznym talencie jest bezcenna. Talent jest bowiem surowcem, który można przez całe życie poddawać obróbce i doskonalić. Jeśli nie wiesz, że jesteś w posiadaniu niezwykle cennego szlachetnego kamienia, nie możesz go oszlifować i pokazać światu. Mówiąc językiem współczesnym – nie możesz go sprzedać.

Skądinąd, ten brak świadomości posiadanych talentów może się wiązać z wszechobecnymi w naszej kulturze przekonaniami o własnej bezwartościowości i małości.

Nie wystarcza więc posiadanie talentu. Fundamentalne jest, byś sobie zdał sobie sprawę, jaki konkretnie dar posiadasz. Możesz go wówczas rozwijać poprzez wiedzę, doskonalić poprzez ćwiczenia i wykonywać częściej dające Ci radość i związane z nim czynności. Stajesz się wtedy świadomie kompetentny.


Dopasowanie talentu i roli
Z jednej strony jest Twój unikalny talent, z drugiej – sposób jego wyrażania, inaczej mówiąc rola, którą odgrywasz, by go uzewnętrznić. Jedno i drugie mają znaczenie kluczowe.

Talentem koszykarza Michela Jordana jest na przykład zmysł precyzji połączony z szóstym zmysłem, który uruchamia się w grze zespołowej. Czy ten sam Michael Jordan mógłby dać pełną miarę swoich możliwości, siedząc w zamkniętym pomieszczeniu za biurkiem, jako informatyk programista? Jest jasne, że nie! Czy byłby tak samo wspaniałym księgowym, piłkarzem, śpiewakiem operowym? Raczej wątpliwe. Bramą do tego, by jego talent okazał się w całej krasie było znalezienie odpowiedniej dla niego roli. Kluczem do pełnego wyrazu talentu w świecie jest więc znalezienie dla niego idealnie pasującej roli. Wtedy dopiero - gdy doskonała treść (talent) znajduje swoją doskonałą formę (rolę) - Twoja lampa zaczyna świecić pełnym blaskiem, stajesz się mistrzem w wybranej przez siebie dziedzinie.

Rekapitulując: tkwi w Tobie wybitny talent, boża iskra, nieskończony potencjał na miarę Einsteina, Dantego czy Leonarda da Vinci. To, czy z tej iskry powstanie wielki płomień zależy jedynie od Ciebie.

Można powiedzieć, że życie polega na uświadamianiu, doskonaleniu i ekspresji posiadanych przez siebie talentów. Oddając je na służbie ludziom, przyczyniamy się do pomyślności całego społeczeństwa. A ci, którzy potrafią oddać się tej sztuce bez reszty, osiągają wyżyny człowieczeństwa i geniuszu.


--------------------------------------
Jeżeli chcesz odkryć swoje powołanie i talenty, weź udział w warsztatach Co-Evolution Institute.
.................................

Lektury
Poniższe książki podejmują temat fundamentalnego znaczenia odkrycia talentów:
  • Ken Robinson, Uchwycić żywioł
  • Ken Robinson, Oblicza umysłu, ucząc się kreatywności 
  • Shinichi Suzuki, Karmieni miłością. Podstawy kształcenia talentu
  • M. Buckingham i C. Coffman, Po pierwsze: Złam wszelkie zasady (o znaczeniu talentów w przedsiębiorstwach)
Linki